Piliscsabai Nagyközségi Önkéntes Tűzoltó Egyesület

Tűzre vízre vigyázzunk , ha baj van 105-öt tárcsázunk

 Kerti Hulladék Égetése:

A kerti hulladékok égetése mind a háztartási hulladék szállitásba bevont , mind a háztartási hulladék szállításba be nem kapcsolt területeken csak március 1-től május 1-ig, illetve szeptember 15-től november 15-ig végezhető . Hétköznap 10.00 órától este 20.00 óráig , szombaton 10.00-  órától 12.00 óráig . Ünnepnapokon és vasárnap az égetés szigorúan tilos.
A növényi hulladék égetés ekizárolag személyes felügyelet mellett történhet.

A kerti hulladékot csak úgy szabad égetni, hogy az égéstermékek ( fust pernye ) kárt ne okozzanak .

A nagy mennyiségű füstöt termelő anyagot ( nedves kerti hulladék ) égetni tilos . A tüzelést végző túlzott füst- illetve koromképződést esetén köteles a tüzet eloltani és a levegőszennyeződést megszüntetni .

Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális , illetve ipari eredetű hulladékot. ( PVC , gumi , egyéb veszélyes hulladékok stb. )

Füstköd riadó elrendelése esetén a kerti hulladék égetése szigorúan tilos .


  A szabadtéri Tűzgyújtás szabályai:

Hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalomalól e rendelet nem ad felmentést.

A szabadban tüzet gyújtani , tüzelőberendezést használni csak úgy szabad hogy az a körgyezetre tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelenthessen.

A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelöberendezést örizetlenül hagyni nem szabad , s veszély esetén ( vagy ha arra szükség nincs ) a tüzet azonnal el kell oltani .

A tüzelést, a tüzelő berendezés használatának helyszinén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétben tartani , amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható illetőleg a tűz eloltható .

A tűzoltás szabályai

Ha tűzmegelőzési tevékenységünk nem volt hatásos, következik a tűzoltás.

 A tűzoltás egy igen bonyolult és összetett feladat. Hosszú éveknek kellett ahhoz eltelni, hogy kialakuljon annak gyakorlata, és szabályrendszerbe foglalják a tűzoltás menetét. Ma már a tűzoltói munka elismert szakma, melyet képzett, magas hivatástudattal dolgozó hivatásos tűzoltók végeznek.

Tűzoltás

A tűzoltás legelemibb alapja a három feltétel, nevezetesen az éghető anyag, az oxigén és a gyulladási hőmérséklet valamelyikének kivonása az eseménysorból, és így az égési folyamatot megszakítva végrehajtani magát a tűzoltást. Az égési folyamat létrejöttéhez e három feltétel egyidejű jelenléte szükséges.

Mit tegyünk tűz esetén

A legfontosabb, hogy

o    őrizzük meg a nyugalmunkat

o    ne veszítsük el a fejünket

o    ne essünk pánikba

o    ne sodorjunk másokat veszélybe

o    higgadtan, határozottan cselekedjünk.

Próbáljuk meg a tűzoltóságot riasztani.
Telefonszám: 105

A tűzjelzés során a következő információkról adjunk tájékoztatást a tűzoltóság részére:

o    a tűz pontos helyét (címét)

o    mi ég, mit veszélyeztet

o    a tűz jellemző méretét

o    van-e életveszély, robbanásveszély

o    közöljük nevünket és telefonszámunkat.

A tűzoltók megérkezéséig próbáljuk meg rendelkezésre álló eszközzel a tűzoltást megkezdeni.

A lehetőséghez mérten próbáljuk meg a veszélybe kerülteket menteni. Erre használjuk fel a menekülési útvonalakat, (ajtó, ablak, lépcsőház). Mindezen tevékenységeket úgy végezd, hogy önmagad ne sodord veszélybe!

A tűzoltás elemi szabályai

A tűz oltásánál vegyük figyelembe a tűz méretét, az égő anyag tulajdonságait és a rendelkezésünkre álló alkalmas eszközöket. Ennek szempontjai:

o    éghető folyadékok tüze vízzel általában nem, de letakarással, elfojtással jól oltható

o    kisebb méretű szilárd éghető anyagok égésénél is alkalmazható a letakarás, majd esetleg a nedves környezetbe (kádba, mosogatóba) helyezés

o    letakarásra, elfojtásra minél vastagabb, alacsony műszáltartalmú anyagokat célszerű használni (pokróc, pléd, stb.)

o    elektromos berendezések tüzének oltását csak áramtalanítás – hálózat csatlakozás megszüntetése – után szabad elkezdeni

o    szilárd éghető anyagok tüzét a rendelkezésre álló vízforrásból (vízcsap, szódásüveg, stb.) nyert vízzel kezdjük el oltani

o    a tűzoltókészülékek használata előtt mindig olvassuk el a rajta lévő kezelési és használati útmutatót!

Abban az esetben, ha az oltás nem sikerül, el kell hagynunk a veszélyeztetett helyiséget, lakást. Lehetőség szerint a nyílászárókat (ajtók, ablakok) csukjuk be!

A menekülés főbb szempontjai:

o    az emeleti szintekről minden esetben a lépcsőházon keresztül hagyjuk el az épületet, a liftet igénybe venni életveszélyes és tilos!

o    biztosítsunk elsőbbséget, nyújtsunk segítséget a gyermekek, gyermekes és terhes anyák, az idősek, a rokkantak és a mozgáskorlátozottak meneküléséhez

o    a füstgázok ellen az arcunk elé szorított, átnedvesített textil ruhadarabbal (kendő, törölköző), valamint lehajlással a kimenekülés időtartamára hatásosan lehet védekezni

o    lakás elhagyása esetén lehetőleg gondoskodni kell a gáz- és vízcsapok elzárásáról, az elektromos áram főkapcsolójának lekapcsolásáról

o    soha ne menjünk vissza az égő házba!

Biztosítsuk a kiérkező tűzoltóknak az épület megközelítését, a tűzcsapok és vízszerzési helyek hozzáférhetőségét (pl. az ott parkoló gépjárművek eltávolításával)

Segítsük a tűzoltók munkáját a rendelkezésünkre álló információkkal, az esetleg bent tartózkodók hollétéről, a közművek nyitó-záró szerelvényeinek helyéről




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 15
Heti: 55
Havi: 401
Össz.: 81 404

Látogatottság növelés
Oldal: Jogszabályok Tilalmak
Piliscsabai Nagyközségi Önkéntes Tűzoltó Egyesület - © 2008 - 2024 - piliscsabatuzoltosag.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »